کد خبر: q7QDz زمان: 20:15 1398/05/16   بازدید: 1

نمایش آرامش در روزهای پر فشار؛

مهدی تاج؛ قاطعیت برای سرپا ماندن فوتبال

فدراسیون فوتبال در حال گذراندن روزهایی دشوار است. منتقدان داخلی، تهدیدهای فیفا و حاشیه هایی که همه به بزرگی یک فدراسیون ورزشی هستند، چالش های این روزهای تاج را شکل داده اند.

به گزارش  "ورزش سه"، فوتبال ایران این روزها شرایط دشواری را سپری می کند. فدراسیون و سازمان لیگ به شکلی جدی با شروع رقابت های لیگ برتر مخالفت کرده اند. آنها تیم های لیگ برتری را مجبور به تجهیز ورزشگاه ها به برخی امکانات ویژه و اساسی کرده اند و تا زمانی که انتظارات برآورده نشود، تمایلی به شروع کردن رقابت های لیگ ندارند.

 

چنین تصمیمی علاوه بر بحث آیین نامه فیفا و دستورات بین المللی، به این دلیل اتخاذ شده که سال های اخیر اتفاقات ناگوار زیادی در مسابقات فوتبال ایران افتاده و فراهم نشدن ملزومات امنیتی، ممکن است به تداوم حوادثی از این دست کمک کند.

 

 


با این وجود، تصمیم فدراسیون برای تاخیر در شروع لیگ، همه گروه را راضی نکرده است و برای مثال، وزیر ورزش هم چندی پیش اعلام کرد موافق این تاخیر نیست. اعتراض تیم هایی که تمرینات خود را زود شروع کرده و منظم سپری کرده اند نیز باید به این موضوع  اضافه کرد. اما فدراسیون تا کنون موضع خود را تغییر نداده و دیروز هم برای اینکه برگزاری قرعه کشی باشگاه ها را از کارهای لازم عقب نیندازد، مهدی تاج تاکید کرد برگزار شدن مراسم قرعه کشی هیچ تضمینی برای شروع لیگ نیست و مسابقات فقط در صورت فراهم شدن همان شرایط آغاز می شود.

 

 

 

در کنار این مسئله، بحث دیگری نیز فدراسیون فوتبال را به صرافت اقدام های جدید انداخته است. موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها، بعد از اینکه چند مرتبه جدی شد و از تیتر اخبار خارج شد، حالا به شکل دیگری باز هم در صدر خبرها قرار گرفته است. این بار فرصت ها به انتها رسیده و فیفا به صورت جدی فدراسیون را ملزم به مهیا شدن شرایط ورود بانوان به ورزشگاه های ایران کرده است. در این مورد، اظهار نظرها متناقض است و بر خلاف برخی صحبت ها، مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ می گویند الزام فیفا فقط برای دیدارهای ملی است و برای حضور بانوان در بازی های لیگ چنین فشاری وارد نشده است. با این حال، فراهم کردن امکان ورود بانوان به ورزشگاه ها در دیدارهای ملی هم نیاز به ایجاد سازوکارهای زیادی است و همچنین موافقت ارکان مختلفی باید جلب شود. اگر چنین اتفاقی نیفتد، فدراسیونِ مهدی تاج در چند قدمی اتفاق شوم تعلیق قرار خواهد گرفت و شرایط نامناسبی حاکم خواهد شد.

 

 

 

با این وجود، تاج در مواجهه با تمام این مسائل سعی دارد قاطعیت خود و فدراسیونش را حفظ کند و فشارها را به نحوی مدیریت کند که فوتبال ایران در نگاه فیفا وجاهت خود را حفظ کند. اتفاقی که با وجود منتقدان داخلی ممکن است بسیار سخت تر از قبل باشد. تاج از زمانی که موضوع تهدید فیفا به خاطر دخالت سیاست در ورزش را مطرح کرد و به همین واسطه در سمت ریاست فدراسیون باقی ماند، نگاه های مخالف بیشتری را روی خود متمرکز کرد و دغدغه های فعلی نیز شرایط را برای او دشوار تر می کند.