کد خبر: joLzX زمان: 11:05 1398/06/14   بازدید: 3

دفاع مدیر اوسترشوند از سامان قدوس

کلاه‌برداری باشگاه اوئسکا از ملی‌پوش ایرانی!

رئیس سابق باشگاه اوسترسوند این روزها به خاطر ماجرایی که گریبانگیر ستاره ایرانی پیشین همین طور باشگاه سوئدی شده است به شدت زیر تیغ انتقادات قرار دارد.

به گزارش "ورزش سه"، دانیل کیندبرگ رئیس سابق اوسترسوند تنها کسی بود که وقتی سامان قدوس به اوئسکا اسپانیا پیوست مانع نهایی شدن این قرارداد شد چون در حال فروش 3.4 میلیون یورویی مهاجم ایرانی به باشگاه فرانسوی آمیان بود. با گذشت یک سال از این انتقال و شکایتی که سران اوئسکا از سامان و اوسترسوند کردند در نهایت رای فیفا چهار ماه محرومیت برای قدوس و 4 میلیون دلار جریمه برای اوسترسوند تحمیل کرد تا کیندبرگ با انتقادات تندی  روبرو شود.


در واکنش به این هجمه ها رئیس سابق اوسترسوند همه کاسه کوزه ها را سر ستاره ایرانی شکست و مدعی شد چون این بازیکن مشاوران خوبی نداشت در چنین گرفتاری ای اسیر شد. این چهره سرشناس فوتبال سوئد گفت:«رفتاری که سامان قدوس از خود هنگام حضور در باشگاه اوئسکا اسپانیا بروز داد ساده‌لوحانه بود. امضای برگه‌هایی که شما نمی‌دانید در آنها چه چیزهایی نوشته شده‌اند به نظرم ساده‌لوحانه است».


او ادامه داد:« این اتفاق در صورتی رخ داد که به او گفته بودیم پای هیچ برگه ای را امضا نکند و فقط برای بازدید از شرایط باشگاه برود. ما هیچ قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای با باشگاه اوئسکا اسپانیا برای انتقال سامان قدوس نداشتیم اما آنها در همین زمان با او قراردادی امضا می‌کنند. قراردادی که در آن تاکید شده بازیکن از نظر حقوقی به هیچ باشگاه دیگری متعلق نیست». 


کیندبرگ در کنار تمام انتقاداتی که از ستاره سابق خط حمله اوسترسوند داشت به رابطه خوب خود با ملی پوش ایرانی اشاره و مدعی شد در راه حمایت از او هر کاری لازم باشد انجام خواهد داد. رئیس سابق اوسترسوند گفت:« من رابطه بسیار خوب و دوستانه‌ای با قدوس دارم و از او حمایت خواهیم کرد و اجازه نمی دهم فوتبال حرفه ای این بازیکن تحت الشعاع این اتفاق قرار بگیرد».

 

این ادعای مطرح شده اگر کاملا بر اساس واقعیت باشد نشان می دهد که باشگاه اسپانیایی عملا سامان قدوس را فریب داده است. چرا که بر اساس این ادعا قدوس در حالی که گمان می کرده تنها برای شرکت در تستهای پزشکی تیم اسپانیایی در مقر آن باشگاه حاضر شده و قرار است مدارک مربوط به تست پزشکی را امضا کند با مدارکی به زبان اسپانیایی روبرو می شود که از آن چیزی نمی داند و امضایش می کند. درحالیکه در بازگشت قدوس به سوئد مشخص می شود که آن مدارک، قرارداد او بوده است. 

 

به نقل از گروه حقوقی اسکا، طبق اصول کلی حقوقی و به ویژه رویه تثبیت شده اتاق حل اختلاف فیفا، بازیکنان با استناد به عدم اطلاع از زبان سندی که امضا کرده اند، نمیتوانند خود را از مسئولیت متعهد شده مبرا نمایند.


در پرونده ای مشابه، اتاق حل اختلاف فیفا در خصوص اینگونه ادعاهای مرتبط با ندانستن زبان سند امضا شده، به این صورت استدلال میکند:

 

اتاق حل اختلاف تصمیم میگیرد و تایید مینماید که علیرغم عدم اطلاع کافی بازیکن از محتویات آن قرارداد به علت زبان، این اقدام ( امضا قرارداد بدون اطلاع از محتویات آن) از طرف بازیکن، سهل انگاری فاحش (gross negligence) تلقی میشود و مسئولیت های این اقدام نمیتواند به طرف دیگری (غیر از بازیکن) تحمیل شود. فیفا گفته است در چنین مواردی در واقع بازیکن، خود را در معرض خطر قرار میدهد و نتیجتا باید مسئولیت آن را بپذیرد.

 

فیفا به بازیکنان پیشنهاد داده در چنین مواردی قبل از هرگونه اقدامی از باشگاه تقاضا کنند تا ترجمه قرارداد را در اختیار آنها قرار دهد. 


باشگاه ها و بازیکنان داخل کشور حتما باید این موضوع را مدنظر قرار دهند و ندانسته سندی را امضا نکنند.