کد خبر: zbvzW زمان: 13:05 1398/06/14   بازدید: 1

قطر 2022؛ رودررویی هنگ کنگ با خاورمیانه

شناخت اولین حریف تیم ملی در راه جام جهانی

هنگ کنگ در دومین دورمقدماتی جام جهانی 2022 در گروه C با تیم های ایران، عراق ، بحرین و کامبوج همگروه شده است و این یعنی آن ها برای موفقیت باید با تیم های قدرتمندی از غرب آسیا مبارزه کنند.

به گزارش" ورزش سه" حضور هنگ کنگ در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی همزمان با آشوب های جدی در این کشور است که آن ها را در کانون اخبار جهان قرار داده است. در حالی که در این کشور درگیری شدید معترضان با پلیس و دولت ادامه دارد تیم ملی فوتبال این کشور باید خودش را برای دیدارهای حساس مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر آماده کند. آن ها در گروه C با ایران، عراق، بحرین و کامبوج همگروه شده اند. مکسی پاتلاینین سرمربی فنلاندی تیم درباره رقبای هنگ کنگ در مرحله مقدماتی گفت:«این مسابقات برابر حریفان قدرتمند غرب آسیا بسیار دشوار خواهد بود ضمن اینکه کامبوج نیز حریف آسانی برای ما نیست.»

 


رقابت های انتخابی جام جهانی در قاره آسیا (AFC) با گذشت سال ها تغییرات چشمگیری داشته است. از زمانی که در سال 1934 تنها یک تیم آسیایی (فلسطین) وارد مرحله مقدماتی شد تا الان فرمت و تعداد صعودکننده ها در آسیا در نوسان است. در سال 1934 بعد از اینکه ترکیه از گروه سه تیمی خودش را کنار کشید فلسطین در دوبازی رفت و برگشت با نتیجه 11 بر دو برابر مصر شکست خورد و مصر به جام جهانی ایتالیا رفت. 


*هنگ کنگ برای اولین بار در سال 1974 به عنوان یک تیم ملی مستقل وارد رقابت های مقدماتی جام جهانی شد زمانی که از بین هجده تیم حاضر در رقابت های مقدماتی یک تیم از دو قاره آسیا و اقیانوسیه به مرحله نهایی رقابت ها صعود می کرد. هنگ کنگ در این رقابت ها با هند، سریلانکا و فیلیپین همگروه بود که فیلیپین از این رقابت ها کناره گیری کرد.

 


*امسال علاوه برقطر که میزبان رقابت ها است و به صورت خودکار در این بازی ها حضور خواهد داشت 46 تیم دیگر عضو (AFC) برای دستیابی به چهار سهمیه مستقیم صعود به جام جهانی رقابت خواهند کرد و یک سهمیه نیز برای رسیدن به مرحله نهایی باید در پلی اف رقابت کند. 12 تیم پایین رنکینگ تیم های ملی قاره آسیا با پیروزی در بازی های مرحله اول و دوم مقدماتی برای حضور در مرحله سوم گروهی انتخاب شدند. 

 


* در دورچهارم مرحله مقدماتی، علاوه بر صعود دو تیم اول هر گروه، تیم های سوم هرگروه در دوبازی رفت و برگشت با هم بازی خواهند کرد و برنده این بازی با صعود به مرحله پلی آف به مصاف یکی از نماینده های کونکاکاف، آمریکای جنوبی و یا اقیانوسیه خواهد رفت.

 


*ترکیب هنگ کنگ


هنگ کنگ برای دوبازی اول مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر 23 بازیکن را در لیست خود قرار داده است.


دروازه بان ها: یاپ یونگ فای-29 ساله (باشگاه ایسترن)، وانگ ژن پنگ-35 ساله(کیچی)، یئون هو چون-24 ساله(لی من)

 


مدافعان: روبرتو آفونسو -36( آر اند اف)، اندی راسل-31 (هبی چاینا فورچون)، دنی کانسلا-37 (کیچی)، تونگ کین من-34(کیچی)، هلیو گونسالوس-33(کیچی)، لئونگ نوک هنگ-24(آر اند اف)، تسوی وانگ کیت-22(میژو هاکا)، لا تیس زد چان 22-(کیچی)، فانگ هینگ وا- 26(ایسترن)

 


هافبک ها: هوانگ یانگ-35(کیچی)، جو یینگژی-32(کیچی)، وونگ وای-26(بدون تیم، چونگ وای کئونگ-23(ایسترن)، چان سیو کوان-27(سوترن)، تان چون لاک-23(گوانژو آر اند اف)، چانگ سیو کوان-22(لی من)

 


مهاجمان: جیمز ها-26(سوترن)، الکس آکانده-30(دالیان ییفانگ)، ساندرو-32(تای پو)، سونگ مین هیم-19(تای پو)

 


عملکرد قبلی در مقدماتی جام جهانی


تجزیه و تحلیل عملکرد تیم های همگروه هنگ کنگ در مرحله مقدماتی شرایط دشوار هنگ کنگ را به خصوص برای بازی های بیرون از خانه نشان می دهد. آن ها از سال 1974 هنوز نتوانسته اند به مرحله سوم مقدماتی برسند.

 

عملکرد قبلی هنگ کنگ در مقدماتی جام جهانی


رتبه بندی در فیفا(2009-2019)


رتبه بندی فیفا براساس نتایج مسابقاتی است که تیم ها در چهارسال گذشته انجام می دهند. هر تیم در این دوره براساس نتیجه مسابقات(برد و یا باخت)، اهمیت مسابقه(دوستانه یا مقدماتی جام جهانی)، قدرت حریفان( یک تیم امتیاز بیشتری از پیروزی برابر آلمان خواهد گرفت تا برد برابر تیمی مثل هائیتی)، قدرت کنفدراسیون ها( پیروزی برابر تیمی از یوفا به مراتب امتیاز بیشتری از برد برابر تیمی از اقیانوسیه دارد). هنگ کنگ در حال حاضر در رتبه 139 بهترین تیم های فوتبال جهان قرار دارد.

 

رتبه بندی فیفا-تیم های حاضر در گروه C مقدماتی جام جهانی


نتایج قبلی در برابر هنگ کنگ


براساس نتایج قبلی هنگ کنگ باید بتواند در برابر کامبوج به برتری برسد اما این تیم کار سختی برابر تیم اول قاره آسیا یعنی ایران و همچنین تیم در حال رشد و پیشرفت بحرین دارد.


در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه تیم هنگ کنگ در دوبازی پرهیجان و حساس برابر تیم ملی چین به تساوی بدون گل رسید اما در نهایت نتوانست به مرحله بعدی صعود کند. آن ها اما در این بازی ها به راحتی تیم هایی چون بوتان و مالدیو را شکست دادند.