کد خبر: 3JRr4 زمان: 12:50 1398/06/14   بازدید: 0

مدافعی که از همه مهاجمین اروپا سریعتر بود

فاصله فن‌‌دایک باسریعترین مرد دنیا: 10کیلومتر بر ساعت

در فهرست اعلام‌شده یوفا عنوان سریع‌ترین بازیکن فصل گذشته لیگ قهرمانان نه به وینگرها، هافبک‌های دفاعی یا مهاجمین بلکه به یک مدافع تعلق گرفت: ویرژیل فن‌دایک.

به گزارش "ورزش سه"، در فهرست اعلام شده یوفا درباره سریع‌ترین بازیکنان فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا دنیای فوتبال شاهد اتفاقی غیرمنتظره بود. چرا که بر خلاف انتظار عنوان سریعترین بازیکن نه به وینگرها، هافبک‌های تهاجمی یا مهاجمین بلکه به یک مدافع تعلق گرفت: ویرژیل فن‌دایک وزنه اصلی خط دفاعی لیورپول که توانسته در این فهرست با رکورد 34.5 کیلومتر در ساعت صدرنشین شود.

 

 

نفر دوم این فهرست لروی سانه وینگر سرعتی باشگاه منچسترسیتی است که پشت سر فن‌دایک ایستاده و اختلافش با او تنها یک دهم کیلومتر بر ساعت است. نفر آخر فهرست 17نفره یوفا سرخیو بوسکتس هم سرعت اسپرینت 33.3 کیلومتر بر ساعت را به خود اختصاص داده است.

 

با توجه به اینکه حداکثر سرعت سریع‌ترین مرد دنیا اوسین بولت در کتابهای رکورد 44.7 کیلومتر بر ساعت ثبت شده، به نظر می‌رسد رسیدن به رکورد 34.5 کیلومتر بر ساعت برای یک فوتبالیست آمار فوق‌العاده‌ای است.

 

 

اما این رکوردگیری یوفا بر اساس سرعت اسپرینت فوتبالیست‌ها انجام شده است. سرعت اسپرینت یک معیار متریک است که برای بررسی دقیق کمیت سرعت بازیکنان معرفی شده است. بر اساس این معیار متریک، حداکثر سرعتی که یک بازیکن در پنجره‌ای یک ثانیه‌ای می‌دود اندازه‌گیری شده و این عدد سپس به واحد کیلومتر بر ساعت برگردانده شده است.

 

فن‌دایک این رکورد یعنی سرعت 34.5 کیلومتر بر ساعت را در بازی رفت مرحله نیمه نهایی چمپیونزلیگ فصل پیش در مقابل بارسا ثبت کرده است. این نشان می‌دهد که آمارگیری یوفا بر اساس میانگین سرعت یک بازیکن در طول فصل ثبت نشده بلکه حداکثر سرعتی که او بر اساس معیارهای متریک اندازه‌گیری اسپرینت به آن رسیده ملاک بوده است.

 

این آمار همچنین نشان نمی‌دهد که یک بازیکن در هر بازی چه تعداد استارت انفجاری داشته است بلکه صرفا حداکثر سرعتی که او در یک استارت انفجاری به آن دست یافته را بر اساس اندازه‌گیری در یک بازه زمانی یک ثانیه‌ای یعنی مسافتی که او در جریان این استارت، در مدت یک ثانیه طی کرده است را ملاک قرار می‌دهد.

 

در گزارش فنی یوفا به این اشاره شده که بیشترین تعداد استارت انفجاری در یک بازی متعلق به دوشان تادیچ، ستاره آژاکس بوده است. تادیچ با 62.25 استارت انفجاری به طور میانگین در هر بازی توانسته عنوان بیشترین استارت فصل گذشته رقابتها را به خود اختصاص دهد.